arrowUp
+420 775 603 151
annu@annu.cz

POSLEDNÍ DÍLEK SKLÁDAČKY? KAPHA (3.díl)

Tak jak že to bylo s tou láskou? Komplikované. 

Ájurvéda říká, že aby v těle a na duši nastala harmonie, zdraví, pohoda (nazvěte to jakkoli), je potřeba, aby všechny 3 konstituce, Váta - Pitta – Kapha, byly v těle ve vyváženém poměru. Ve většině z nás však převládají pouze 2 dominantní konstituce, např. Váta - Pitta; Pitta – Kapha; atd. Někdo se s tím narodí a umře a nedojde ke změně. Další se na chvilku transformují a pak se vrátí zpět. Jiní, zpravidla ti, kteří se na sobě jakýmkoli způsobem snaží vědomě pracovat, mohou dojít k určité harmonii mezi všemi 3 konstitucemi a může to být trvalé. Ale...nic není hned a není to zadarmo... 

Vraťme se ale k našemu příběhu. Dívka byla silnou Vátou - Pittou. Muž byl silnou Kaphou s občasnými projevy dalších konstitucí. On byl celkově statný a velký. Měl velká ramena, ruce, nohy. Na váze měl metrák, ale nesouviselo to s tukem, spíše s těžkou kostrou a větší svalovou hmotou. Ona byla vždy štíhlá, drobná, s úzkýma rukama i nohama a ať snědla naprosto cokoli, nikdy nepřibrala na váze. O jejich vztahu by se dalo říct, že se protiklady přitáhly.  

Muž mluvil od začátku o rodině, domě, manželství a dívku to lákalo, ale děsilo zároveň. Poprvé se jí někdo ptal, jaký si představuje dům, jakou by chtěla mít zahradu, jestli dvě děti nebo radši tři. Taky se jí asi po 6 měsících vztahu zeptal, jak by odpověděla, kdyby ji teď požádal o ruku. Neudělal to, ale projevil jasný záměr. On byl ukázkovou Kaphou, ona byla v šoku...příjemném, poblouzněném, okouzleném. Toužil s ní brzy žít a taky se to tak stalo. Často navštěvovali jeho rodinu, kterou nade všechno miloval. Budoval typické Kapha zázemí. Oba dva byli pohodáři a málo kdy se přeli. Když už se to stalo, bylo to díky odlišnosti jejich povah. Dívce vadilo, že muž za celý večer s přáteli neprohodil víc než tři slova, muži vadilo, když byla dívka příliš rozlítaná a rozdávala víc energie, než měla.  

Čas plynul a prvotní okouzlení opadlo. Jeden se snažil měnit druhého k obrazu svému. On každý krok dopředu plánoval, ona šla a skočila do čehokoli po hlavě. On hodně hleděl na to, co si lidé myslí a co o nich říkají, ona se vysmívala každému hlupákovi. On dodržoval všechna pravidla, její přirozeností bylo pravidla porušovat. Ne však z důvodu, aby záměrně někoho pobouřila, spíš nedělala nic, co jí nedávalo smysl. On navrhnul koupit pozemek a postavit dům. Ona navrhovala dlouhé cesty do zahraničí. A protože se oba snažili změnit a vyhovět tomu druhému, všechno to zrealizovali. 

Bohužel ale, jak by se dalo očekávat, jasnou oblohu jejich vztahu na čas vystřídalo temné období, během kterého se rozešli. Jak by taky ne. Ani jeden z nich se v tu dobu nechtěl změnit ze své vlastní touhy po změně, ale jen aby na chvilku uchlácholil toho druhého. Takové hry se ale nedají hrát dlouho a jednoho letního večera se ta jejich hra dohrála. 

A co bylo dál?  

Dívka se poté odstěhovala. Začala opět víc unikat a cestovat což, jak víme, silně zvyšuje Vátu v těle. Bylo jí díky tomu mnohem hůř, než kdy dřív, ale protože už byla starší a rozumnější a taky trošku víc Pitta, rozhodla se to změnit. Uvědomovala si poprvé ve svém životě, co se děje a už v tomto nekonečném kole nezvládla pokračovat. Vrátila se zpět do Česka a navštívila ženu, o které už pár let slýchala. Ženu, která ji z jejího vlastního vězení naučených vzorců chování a skrytých strachů z usazení a založení rodiny vysvobodila. Byla to dlouho a strastiplná cesta sebepoznání, bolesti, velkých křivd a pláče. 

Mezitím se muž, Kapha, mučil, protože cítil velkou vinu za to všechno, co se stalo. Věděl, že roky lhal v zásadních otázkách. Kaphě trvá, než se svěří, než k sobě skutečně někoho pustí. V pracovní oblasti se nebojí být tvrdé, čestné, disciplinované. Všichni mají pocit, že Kaphu znají, protože se tváří otevřeně a upřímně. Na této jejich stránce je cosi přitažlivého. Ale opak je pravdou. Kapha je cibule, jejíž vrstvy vás i po letech překvapí, ne vždy příjemně.  Každopádně, muž věděl, jak moc to pokazil a chtěl vrátit čas a udělat to jinak, změnit pár konkrétních situací. Nešlo to, nikdy to nejde. A tak všechno, co dělal po jejich rozloučení, vedlo jenom k potřebě se trestat. Byl na nejnižším stupínku hodnot ve vlastních očích, a tak i přitahoval ty nejnižší existence, které se na jeho nevyrovnané já lepily jako vosy na med. ALE..velký rozdíl mezi ním a dívkou byl v tom, že on byl celoživotní Kapha a taková Kapha má stabilitu a klid v sobě zakořeněný velmi hluboko. A ač se to na začátku jejich konce nezdálo, když opadlo jeho dlouhé utrpení, vzpamatoval se, začal dívce říkat pravdu, i když občas v jakési upravené verzi a taky začal bojovat za to, co skutečně chtěl. Trvalo mu to, protože Kapha není Váta a jednoduše jim to trvá, ale za to je velmi inteligentní a přemýšlivá. Dal si tedy dvě a dvě dohromady, zjistil, jak by se věci mohly napravit a nechal do sebe proniknout kousek dalších konstitucí, aby mu v tomto jeho úkoly pomohly.  

Mezitím uběhlo pár měsíců. Dívka se změnila a muž se změnil též. Tentokrát to ale nebylo pro toho druhého, tentokrát to bylo pro ně samotné. A to je jediná cesta, která dojde do šťastného konce. 

Váta - Pitta dívka udělala “na lavičce” v sobě ještě kousek místa, aby si k těmto konstitucím přisedla i Kapha. Ta sice získala ten kousek o dost menší, než měly ostatní konstituce, ale byla tam a to bylo nejdůležitější. Možná se ptáte, jak se to projevovalo? Tak například se nebála usadit, odstěhovat se z města, vdát se a mít děti. To všechno pro ni bylo ohromnou novinkou a když tyhle nové pocity a touhy v sobě postupně objevovala, nestačila se divit. Z té rozbouřené, rozlítané a emočně nestálé Váty toho moc nezbylo. Zdá se to až skoro neuvěřitelné, ale dokonce i přibrala pár kilo (jenom k dobru), která v předešlých letech nebylo možné nabrat díky silné konstituci Váty, ve které byla tak dlouho. Už netoužila utíkat sama před sebou, netoužila měsíce prožít na cestách. Chtěla budovat domov, sázet květiny a stát na kousku půdy, kde se bude cítit doma. Tento pocit v ní hodně probouzel její muž.  

Muž - Kapha, též prošel velkou transformací. Dívka kdysi nesnášela jeho prázdná slova...konečně jim dal význam a začal je měnit v činy. Uvědomil si, že má nejspíš poslední šanci žít život, po kterém tak toužil, s dívkou, kterou skutečně miloval. Odhodil své Kapha zvyky a nechal si pomoci stejnou ženou, která dostala z nejhoršího dívku. Byl to sice očistec pro oba dva, ale po takovém očistci vždy následuje ráj. Ráj, kde je všechno jasnější a ve kterém, když se ohlédnete do svojí minulosti, jenom s úsměvem kroutíte nad svými hloupostmi hlavu. Nečekejte ale pohádku, kdy se oba stali superlidmi a měli jenom ty nejlepší vlastnosti ze všech konstitucí. Oba měli svoje mouchy, ale kouzlo bylo v tom, že se naučili mouchy toho druhého milovat, přijímat je bez odsuzování.  

Dívka byla vždy více Váta - Pitta a muž nejvíce Kapha, ale není to taky trošku o tom, že HLEDÁME SVOJI DRUHOU PŮLKU? A zákonitě by přece měla naše “druhá půlka” mít to, co my sami nemáme. A to se stalo i v tomto příběhu.  

 

KDO JE KAPHOU 

Kaphy jsou mírné, klidné, mírumilovné a tolerantní. Ze všech 3 konstitucí jsou nejpomalejší, nejklidnější a nejstabilnější. Svědomitě vykonávají zadané úkoly, jsou skromné, tiché a dost přemýšlivé. 

Když si představíme komunikaci mezi Vátou a Kaphou, tak Váta přiběhne s nápadem a během pár vteřin ho vyhrkne v nesouvislých, zkomolených větách a očekává, že to Kapha pochopí a bude sdílet nadšení. Ta ale téměř nehne brvou, občas se i tak nějak podivně zatváří a řekne až po pár vteřinách ticha: “Co?”. 

Kaphy mají skutečně pomalejší reakce. Není to tak, že by nebyli inteligentní, naopak. Vynikají výbornou logickou analýzou. Spíš ale s odpovědí nespěchají.  

Kapha má sexuální drive a je v této oblasti dost vitální. Také je hodně plodná. Osobně to přisuzuji tomu, že tělo Kaphy je velké, statné, bujné. Po psychické stránce to taky dává smysl. Kaphy jsou totiž usazené, klidnější a tak nějak mají vytvořené (psychicky) zázemí pro zapouštění kořenů. 

Pokud jsou Kaphy ve velké nerovnováze, bývají závistivé, vztahovačné, hamižné a trpí depresemi. 

Jak říkala moje učitelka Ájurvédy - Kaphu nechceš naštvat! A pokud to uděláš, tak utíkej. 

 

JAK TAKOVÁ KAPHA VYPADÁ  

Kapha je “krev a mlíko” (v případě žen) a “chlap jako hora” (v případě mužů). 

Kapha je velká, zakulacená. Má vyšší svalovou hmotu a více tukové tkáně. 

Svalovou tkáň mají velmi jemnou. Stojí je hodně úsilí, než se sval zpevní. 

Mají pevnou kostru a hustou kostní tkáň; velká ramena (dost často to bývají plavci). 

Vlasy má Kapha jako koňské žíně - kvalitní, silné, pevné, častěji hnědé. Také má mastnou kůži a vlasy. 

Rty má plné, zuby velké, spíše bílé. 

Prsty má sloupovité, hranaté, někdy krátké. Nehty má pevné, tlusté (téměř neustříhnutelné). 

 

CO NÁM ZVYŠUJE KAPHU V TĚLE  

Sedavý způsob život, málo pohybu (když se zamyslíme nad tím, že díky častému sezení také tloustneme, dojde nám, že se díky tomu měníme tak trošku na Kaphu, která je nejkulatější ze všech konstitucí). 

Přejídání nebo nadměrný příjem tekutin.  

Zároveň se na zvyšování Kaphy v těle podílí chlad a vlhké počasí. 

Nadmíra spánku a spaní přes den. 

 

NEVHODNÁ STRAVA PRO KAPHU (buďto omezi nebo vynechat)  

Kaphě nedělá dobře nic, co vede k jejímu zvětšování/tloustnutí - smažená jídla, nezdravé tuky, příliš mnoho sladkostí, zmrzlina, ale také maso, banány, velké množství sladkého ovoce, mléčných výrobků, těstovin, ořechů a větší příjem soli. 

Sladká, slaná a kyselá chuť + pšenice. 

 

VHODNÁ STRAVA PRO KAPHU 

Protože má Kapha tendenci k těžkosti, musí být její strava lehká, teplá a nápoje také spíš teplejší.  

Nevhodná jsou tedy jídla smažená, tučná, příliš výživná nebo studená.  

Nejvhodnější je pro tuto kontituci chuť pálivá, hořká a svíravá. 

Zelenina - listová, syrová nebo dušená. 

Ovoce ideální chuti trpké - maliny, angrešt, jablka, brusinky, hrušky, meruňky, jahody, borůvky. 

V menší míře jim neuškodí ani bílé maso. 

Obiloviny – basmati rýže, kukuřice, ječmen, pohanka, proso. 

Nejlepším sladidlem pro Kaphu je syrový med nebo stévie. 

 

CO JEŠTĚ UDĚLÁ KAPHĚ DOBŘE A TROŠKU JI UKLIDNÍ  

Kapha je hodně usazená až těžkopádná. Cokoli, co vede k dalšímu lenivění, tloustnutí a prohlubování tohoto stavu, je pro Kaphu jenom ke škodě. Dobře ji udělá a trošku ji “nakopne” ochota zkoušet nové věci, být trošku spontánější. Taky třeba brzské vstávání a  

Zklidní ji dostatek pohybu v podobě aktivního cvičení (důležitá je v tom pravidelnost). 

 

ZÁVĚREM 

 

Ozvěte se

Pokud ve Vás zůstaly nezodpovězené dotazy, neváhejte se ozvat.


 
Jméno
Příjmení
Telefon
Email
Poznámka
 
 
Odeslat