arrowUp
+420 775 603 151
annu@annu.cz

Správná péče o pleť - jak na to ráno a večer

SPRÁVNÁ PÉČE O PLEŤ

Věčné téma, věčný boj, ale musí to tak skutečně být? Nemusí.

Správná péče o pleť se sice týká i přípravků, které si na obličej a dekolt nanášíme, ale taky jde o to, jak s ní pracujeme, jak ji čistíme, jak často ji čistíme a v neposlední řadě na to má vliv spoustu vnitřních faktorů, jako je strava, pitný režim, množství a kvalita spánku, míra stresu a tak podobně.

Pro dnešek se ale zaměříme na tu péči. Vhodné a nevhodné produkty a vnitřní faktory si necháme zase na příště.

Tak, tentokrát bez dlouhých řečí rovnou začínáme a zaboříme se do informací, které mohou velké spoustě lidí pomoci od neštěstí, které se k problematické pleti váže.

 

RÁNO

Pleť neustále pracuje, tedy i v noci (mastí se, lepí se na ni prach a špína, potí se). Jak vlivem ovzduší, tak ale i třeba z povlečení, se na ní množí bakterie a ztrácí tak například i svou elasticitu a hydrataci. Právě proto je ranní údržba velmi důležitá, ač často opomíjená.

Zde je pár bodů, které by měl dodržovat každý z nás, mladý či starší, muž nebo žena, aby si udržel pleť čistou a dobře vyživenou. Zabraňujeme tak aktivně vzniku akné, ekzémů a podobných nedokonalostí obličeje:

???? Ráno začínáme opláchnutím pleti vlažnou vodou. Ideální je k tomu použít i nějaké čistící pleťové mýdlo nebo pěnu, samotná voda mnohdy nestačí.

???? Po té si na ještě stále vlhkou pleť našplíchejte hydrolát (někdo nanáší tonikum, ale já doporučuji čistý květinový hydrolát). Zavřete oči a našplíchejte si hydrolát/tonikum po celém obličeji a dekoltu.

???? Na závěr naneste krém, opět na navlhčenou pleť (zůstává vlhká po použití hydrolátu/tonika).

???? V případě, že pak na obličej nanášíme make-up, necháme pár minut pleťový krém absorbovat a pleť celkově „zaschnout“, následně naneseme dekorativní kosmetiku. V případě dekorativky si nejspíš tak úplně nepřejeme, aby se vsákla do pokožky, tak proto v tomto případě aplikujeme až na suchou pleť.

 

VEČER

Během celého dne na nás působí obrovská řada faktorů: smog, prach, pot, nečisté ovzduší a tak podobně. Pleť se hodně mastí, to aby se ochránila a dostala ze sebe všechny nečistoty. Neustálým saháním si na obličej navíc ten koktejl nečistot + roztoče (Trudník mazový), kteří běžně žijí na lidské tváři, roztahujeme tam a zpět. Proto je večerní očista VÍCE NEŽ DŮLEŽITÁ. Ať už přijdete domů v jakémkoli stavu, ten obličej si alespoň umyjte :D.

Tak jdeme na to:

???? Dokonale se odličte – odličovací mléko/olej – zvolte dle sebe

???? Umyjte si obličej pleťovým mýdlem nebo čistící pěnou, za použití vlažné vody.

(Někdo volí na začátek umytí, až pak následné odlíčení. Já osobně si radši obličej pořádně umyju hned jak přijdu domů a pak teprve vlhkou pleť odličuju. Přijde mi to smysluplnější a taky je tam velká úspora v odličovacích přípravcích).

???? Našplíchejte na stále vlhkou pleť hydrolát/tonikum.

???? Využijte toho, že máte našplíchaný a vlhký obličej od hydrolátu a naneste na něj sérum (v případě, že ho nepoužíváte, tento bod přeskočte). Pamatujte ale na to, že sérum není finální péčí, po něm musí na obličej přijít další složka.

???? Nakonec naneste pleťový krém nebo olej (s čím jste zvyklí pracovat) a dopřejte si krátkou masáž obličeje a dekoltu. Když použijete ještě k tomu správné tahy pro vypínání obličeje, uvidíte výsledky své práce velmi brzy.

 

Z postupu je tedy jasné, že všechny složky nanášíme na vlhkou pokožku, protože pouze ta je schopna absorbovat všechny ty blahodárné látky, které jí chceme dopřát.

Schválně si někdy vyzkoušejte nanést pleťový krém na kompletně suchý obličej. Budete ho mít mastný, nevyživený a spotřeba krému bude mnohem větší.

 

PÁR ZÁSADNÍCH PRAVIDEL:

????????‍♀️ Pokud vám po použití nějakého produktu zarudne obličej nebo jakákoli jeho část, NE, NENÍ TO V POŘÁDKU. Neomlouvejte si to v sobě s tím, že máte citlivou pleť. Tu sice můžete mít sebecitlivější, ale pokud vám nějaký produkt vyvolá svědění, zarudnutí nebo způsobí jakýkoli jiný problém, není to produkt vhodný na vaši pleť (i kdyby lahvička tvrdila něco jiného).

????????‍♀️ Dekolt je jednou z nejvíce opomíjených částí a naši pozornost si na 100% zaslouží. Právě dekolt je jedním z prvních míst na těle, které s věkem klesá a vytahuje se. Proto celý proces péče o pleť provádějte zároveň i na svém dekoltu.

????????‍♀️ Na pleť se nanáší produkty od nejtekutějšího (hydroláty), po ten nejhutnější (oleje a krémy).

????????‍♀️ Pokud používáme pleťové sérum, nikdy ho nenanášíme na závěr. Je pouze něčím navíc, ale nenahrazuje krém nebo olej.

????????‍♀️ V případě, že používáme na péči o pleť nějaké pomůcky (štětce, make-up houbičky a další), je důležité si je alespoň 1x do týdne umýt a vydezinfikovat. Když to bude každý den, tím líp. K mytí i dezinfekci používáme produkty na toto přímo určené. Jsou běžně ke koupi v drogériích, popř. se dá koupit jejich přírodnější verze. I na těchto pomůckách se totiž usazují bakterie a nečistoty, které si jimi následně roztahujeme po obličeji dokola a dokola.

????????‍♀️ Pozor – častý peeling se , hlavně u zralejší pleti, nedoporučuje. Jednou za 2 týdny maximálně. Peeling je sice skvělá věc, po které máte pocit, že je pleť vyhlazená, hezčí, lepší, ale ve skutečnosti vám pouze sloupe vrchní, jemnější kůžičku a díky tomu se pak hlubší vrásky ještě více prohlubují a pleť křehne. Jednou za čas ano, každý den určitě ne - a to ani u pleti mlaďounké.

????????‍♀️ Dále vřele doporučuji vyhradit si ručník POUZE NA VÁŠ OBLIČEJ, dávat ho sušit mimo koupelnu a častěji ho prát. Hlavně osoby trpící na akné by tento bod měli brát jako samozřejmost. Nejenže si do ručníku otíráme primárně ruce (takže na něm zůstávají i zbytky nečistot a bakterií z rukou), ale zároveň nám vysí v koupelně, kde je díky časté vlkhosti a teplotě velké nebezpečí výskytu plísní a bakterií (i na ručníku). Musím upozornit teda i na to, že komerční prací prostředky jsou PLNÉ chemie a mohou se díky tomu na pokožce (i na těle) objevovat nepříjemnosti typu pupínky, kopřivka, suchá šupinatá místa a další, které si nijak nedokážete vysvětlit. Zvažte, jestli by si třeba právě vaše kůže nezasloužila o něco šetrnější zacházení, ať už jde o ručník nebo oblečení celkově. V tom  jsme prakticky celý den a celý den je tak naše pokožka vystavovaná tomu, v čem jsme oblečení prali.

????????‍♀️ Vliv slunka na pleť může být pozitivní i negativní. V tomto případě bych volila zlatou střední cestu. Přílišné vystavování se přímému slunečnímu záření vede k vysušování, předčasnému stárnutí a zvrásnění pokožky. Naopak lehké opálení (ještě předtím, než pokožka zrudne) nám zajistí obrovský přísun vitamínu D.

 

 

Tak! To by bylo :). V jednom z dalších článků, který už mám teda rozepsaný, mrkneme na to, jaké jsou vnitřní faktory ovlivňující pleť, protože přece jenom, pojďme si otevřeně říct, že když špatně spíme (nebo nespíme pořádně vůbec), jíme ultrazpracované potraviny a denně vypijeme dva hrnky vody a k tomu 4 šálky kávy, nemá naše pleť moc šanci vypadat dobře a fungovat zdravě.

Dalším tématem pak bude pleťová kosmetika.

MINI NÁVOD - JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O PLEŤ nově přikládám i do svých balíčků s kosmetikou určenou právě na ty naše krásný tvářičky.

Pokud jste to dočetli až sem, jste moji hrdinové a hrdinky :).

Tak zase příště, ANNU

 

 

Ozvěte se

Pokud ve Vás zůstaly nezodpovězené dotazy, neváhejte se ozvat.


 
Jméno
Příjmení
Telefon
Email
Poznámka
 
 
Odeslat