arrowUp
+420 775 603 151
annu@annu.cz

KDYŽ PITTA PŘEVZALA VLÁDU (2.díl)

Náš příběh v minulém díle skončil ve chvíli, kdy se mladá dívka, silná Váta, nechala svým vnitřním burácejícím větrem pohltit a neřešila, co bude dál. Její život se podobal životu v oku tajfunu. Dokonce už ani nezkoumala, jak by to mohla změnit. Smířila se se svým osudem, aniž by tušila, jaký je.  

KDYŽ V TOM... se něco začalo měnit. Sem tam se objevila situace, která ji doslova rozpálila doběla. To předtím moc neznala, máloco ji dokázalo rozladit, teda až na ni samotnou :). Když samu sebe postupem času začala pozorovat, zjistila, že je to pocit, který začíná v žaludku a odsud se rozlévá do celého těla. Pocit zloby a vzteku, který se rychle šířil každou její buňkou. Tento vnitřní oheň, to teplo, hodně pociťovala směrem od žaludku k hlavě. Když řekl někdo něco hloupého, něco, co bylo zbytečné, nemístné a navíc vyřčené zcela účelně, aby ublížilo, tak to nesla podobně, jako kdyby ji někdo doslova kopnul do břicha. To pak bylo v jednom ohni a tento oheň se přesouval dál a dál. Přitom se dané informace vůbec nemusely týkat jí, stačilo, když je zaslechla. Často se jí honilo hlavou, jak mohou být lidé tak hloupí, zaslepení a zlí? Co jim to dává? Proč si zbytečně tak moc ubližují? A tak se začala lidí stranit a vybírala si, s kým bude svůj čas trávit a s kým nikoli. No, moc jich na jejím seznamu přátel nezbylo. Někteří to přisuzovali její povýšenosti a pocitu nadřazenosti. Ale ona se ve smíření sama se sebou jen oprostila od nutnosti hrát hry, ve kterých bylo pochlebování a falešné úsměvy na denní pořádku. To už více nemohla unést, dala se na novou cestu a uzavřela se do svého světa. Tedy, lépe řečeno: protože se měnila v Oheň, inteligentní a dostatečně silný, vytvořila si svůj vlastní svět, který podléhal jejím pravidlům a do něhož neměl šanci zasáhnout nikdo, kdo nebyl pozván.

Měsíce utíkaly, a protože už ji neustálé cesty za prací unavovaly, odstěhovala se blíž k ní, což bylo ku prospěchu. První rok v práci byl ale velmi náročný, a tak pravidelnost ve spánku, jídle, prakticky v čemkoli, nebyla možná. To jí jenom přitížilo. Už si nevzpomínala, co předcházelo čemu, ale v tomto období se jí objevily potíže s trávením, bolesti břicha, a tak nějak jí celkově nebývalo dobře. Často plakala, převážně vyčerpáním, únavou, občas smutkem. Samozřejmě o tom s nikým nemluvila, protože s lidmi toho za poslední dobu sdílela méně než kdy dřív. Začaly se jí objevovat první šediny a přes léto jí vyskákal celý obličej pih, což byla taky novinka. Ač už jí bylo hodně přes 20 let, tak se najednou objevovalo akné na kdysi tak hladké a čisté pleti. Říkala si, že její tělo ví, co má dělat, a tak to dělá, ale i tak ji to trápilo. Věděla, že i kdyby si dala na obličej cokoli, nitro by to nezahojilo a tím pádem by se nezahojily ani ranky na tvářích. 

Postupem času se to ale pomalu začalo obracet a všechno kolem se uklidňovalo. Už neměla tak silné pracovní ambice, které ji stály tolik úsilí a námahy. Měla najednou více času a energie, kterou věnovala studiu a sebevzdělávání v oboru, který jí dával smysl. Vždy měla talent si toho spoustu zapamatovat za velmi krátkou chvíli a taky to brzy zapomenout, tedy alespoň to nepodstatné. Mysl se jí bystřila a díky svým nově nabytým vědomostem a schopnostem se začala vídat s jinými lidmi, kteří byli podobně naladěni. Cítila se díky tomu mnohem lépe, ne tak sama, jako doposud.  

Vůbec nezpozorovala, že se nenápadnými krůčky dostala k moci PITTA (konstituce PITTA = OHEŇ) a Vítr/VÁTA pomalu utichal. Nikdy neodešel tak úplně, ale spíš jako kdyby si Oheň vzal polovinu jeho síly. Ostatně ohnivou povahu ve své práci potřebovala jako sůl. Pro Oheň je typická skvělá výřečnost a schopnost komunikace, tu se naučila ovládat perfektně. A tak se z té upovídané, neposedné, malé holčičky, pomalými krůčky a díky vlivům jejího okolí, stávala tišší, uvědomělejší žena. Sice toho uměla říct spoustu, však tolik let silnou Vátou, to se nezapomíná, ale téměř nikdy nemluvila o sobě. Skrývala se a nikomu nedovolila nahlédnout pod její slupku. Byla krásná, čím dál krásnější, i když si to sama nijak nepřipouštěla. Její tělo bylo symetričtější, hebčí, pevnější. Po této stránce si neměla nač stěžovat. 

K lidem byla vždy laskavá a vlídná, ale to jenom v případě, že z nich cítila dobrotu. Ohněm spalovala všechny ostatní, bylo-li to potřeba. Byla tak upřímná, až to některé doslova bolelo. Tato její pověst ji předcházela, hlavně v pracovním životě a na tento fakt byla vždy náležitě hrdá. Pro pár ostrých slov nešla nikdy daleko. Nečinila nic, co by mělo lidem záměrně ublížit, ale pokud někdo hrál hloupého, zlého nebo snad podlého v její přítomnosti, dopadl vždy špatně. Pod její křehkou slupkou se skrývaly šlehající plameny a ty se čím dál častěji draly na povrch. Takto příkře a přísně však nejednala jenom s ostatními, ale i sama se sebou. Místo laskavosti a shovívavosti vůči sobě samé volila dříve metodu tvrdší, disciplinovanější. Vždy se od ní očekávaly perfektní výsledky a tak žila roky v přesvědčení, že to bez nich nepůjde. Právě tato očekávání všech z ní vytvořila někoho, kdo překračoval všechny své limity do naprostého vyčerpání. Sama se zamkla do své pasti a odhodila klíč daleko, napadlo ji po spoustě let. Protože se ale přerodila v silnou Pittu, učila se postupně naslouchat svému tělu a zacházet jemněji se svojí energií. Nic blahodárnějšího ji nemohlo potkat.

Jak už to tak bývá, v nejméně očekáváné chvíli se v jejím životě objevil muž, který byl úplně jiný, než byla ona. Trávili spolu velkou spoustu času, a tak měla možnost ho velmi dobře poznat. To bylo vůbec poprvé, co si oblíbila někoho s tak odlišnou povahou. Byl klidný, stálý a od první chvíle u něj cítila, jak hluboko zakořeněný je. Pocházel z rodiny, kde láska byla laskavá a upřímná. Kde se máma s tátou milovali a respektovali se. Byl velmi chytrý, což jí imponovalo, zároveň velmi pracovitý a dobrosrdečný. Vždy se s ním cítila jistější, silnější, klidnější a zároveň pod jakousi ochranou, kterou jí jeho silná mužská energie poskytovala. On z ní čerpal sílu a vášeň Ohně, ona díky němu získávala stabilitu a jistotu, kterou ještě nikdy nepoznala. On byl silnou KAPHOU (konstituce KAPHA = HLEN), vůbec první v jejím životě.  

Jak ale tahle láska mezi ním a Ohnivou dívkou, která se chystala na nový přerod dopadne, na to už si musíte počkat do příštího týdne. 

 

KDO JE PITTOU 

Pitta je hodně hormonálně laděná, je ostrá a pro ostré slovo si nejde daleko. Občas vychrlí jako sopka. Je to ta z konstitucí, která často trpí na záněty. Není to náhoda. Pitta je oheň a zánět je horkost (nakumulovaný oheň v těle). Podepisuje se to na pleti i celém těle v podobě akné, taky se objevují záněty dásní a podobné nemoci. 

Po psychologické stránce má přirozené tendence k „ohnivým“ citům jako je hněv, vztek, netrpělivost, negativní a kritické myšlení včetně nespokojenosti a hledání řešení v nadměrné aktivitě. Na druhé straně se Pitta psychologie vyznačuje silným intelektem, dobrou pamětí, řečnickým darem a organizační schopností. 

 

JAK TAKOVÁ PITTA VYPADÁ 

Vzhled krásný, souměrný, nic nepřebývá a nic nechybí.  

Postava střední, odpovídající svalová hmota. 

Pokožka teplá, mazlavá, olejová, hodně mateřských znamének. 

Tělo je často hypermobilní, má bohaté rozsahy (často jsou to jogíni a jogínky). 

Pohyby má však ladné, jemné, dokonce by se dalo říct až nonšalantní.  

Tělesná teplota bývá vyšší než u dalších konstitucí. 

Potí se a pot je také nepříjemně cítit. 

Vlasy mívá světlé, rovné a často brzy šedivé. 

Spánek je pravidelný, klidný, tzv. lehne a spí. Sny si pamatuje a barvitě je umí vylíčit. 

 

CO NÁM ZVYŠUJE PITTU V TĚLE 

Nepravidelné stravování, kouření a kontakt s chladem (např. po konzumaci zmrzliny se zvyšuje Pitta v tkáních). 

Cvičení v poledne, přepracování a noční směny. 

Velmi teplé počasí a delší pobyty na slunci a v horku vedou k silnému přehřátí. 

Časté užívání antibiotik – to ale nedělá dobře žádné konstituci. U Pitty to tu horkost prohlubuje a tím škodí. 

 

NEVHODNÁ STRAVA PRO PITTU (buďto omezi nebo vynechat) 

Velké množství alkoholu, čaje a kávy. 

Příliš kořeněná, ostrá, přesolená nebo kyselá strava, dále velké množství červeného masa, rajčat, cibule, česneku, chilli,...

Příliš studené či ledové nápoje. V letních měsících jsou ideální nápoje pokojové teploty. V chladnějších měsících pak nápoje teplé. 

 

VHODNÁ STRAVA PRO PITTU 

Zelenina, zeleninové saláty - mají ochlazující vlastnosti; sladké ovoce.  

Ječmen (zchlazující účinky), basmati rýže, pšenice, oves. 

Bílé maso, sladké mléčné výrobky (máslo, mléko).  

Sklenka piva této konstituci neuškodí.

Důležité je, aby jídlo i nápoje byly teplé a výživné. 

 

CO JEŠTĚ UDĚLÁ PITTĚ DOBŘE A TROŠKU JI UKLIDNÍ 

Pittě velmi prospívá umírněnost, a to ve všem.  

Cvičení by nemělo probíhat v té nejteplejší části dne, ale spíše když už je chladněji (ráno nebo navečer). Naprosto nejlepší jsou sporty, u kterých má možnost se zchladit (vodní a zimní). Pokud nějakou takovou Pittu znáte, ať už je to muž či žena, určitě mi dáte zapravdu, že přirozeně milují vodu. Voda jim pomáhá právě v té umírněnosti, hasí jejich Oheň.  

Ideální strava by pak měla být pravidelná, mírně teplá a málo kořeněná. Důvodem je, že nechceme Oheň nechat rozhořet víc. 

Nejlépe však Pittě dělá klid a vyrovnanost, ve stravě, vztazích, práci, zkrátka ve všem. 

 

ZÁVĚREM (doslovná citace z knihy Ájurvéda, David Frej)

Základem Ájurvédy je myšlenka, že vesmír je jeden velký organismus. Všichni jsme spojeni s vesmírem a tvoříme s ním jeden velký celek. Každý člověk má uvnitř sebe mikrokosmos, spojený s makrokosmem kolem nás. 

Pro pojmenování konstituce používáme původní slova ze sanskru, Váta, Pitta a Kapha. Jakýkoliv překlad do češtiny je matoucí a nesprávný. Jedná se o energie či principy (v ájurvédě nazývané dóši), nikoli jen látky jako vítr, oheň, hlen, atd. Dóši - tři principy života, prostupují celou přírodou. Všichni jsme kombinací těchto tří principů: Váty jako principu pohybu, Pitty jako principu energie a Kaphy principu struktury.

 

Ozvěte se

Pokud ve Vás zůstaly nezodpovězené dotazy, neváhejte se ozvat.


 
Jméno
Příjmení
Telefon
Email
Poznámka
 
 
Odeslat